Povinnou školní docházku zahajuje dítě, které od září do konce srpna příslušného školního roku dosáhne věku 6-ti let. Přesné datum zápisu do naší školy stanoví ředitelka školy a zveřejní ho na webu školy i v prostorách naší mateřské a základní školy.
Zápis do 1. tříd probíhá dle školské legislativy vždy v měsíci dubnu.
Kritéria pro přijetí k základnímu vzdělávání do naší školy pro školní rok 2023/24 budou zveřejněna v průběhu měsíce února 2023.
Není podmínkou, že se musí k zápisu dostavit rodič i s dítětem.
Účastník zápisu může být vyzván k předložení průkazu totožnosti a rodného listu dítěte, za účelem ověření, zda za dítě opravdu jedná oprávněná osoba. Proto doporučujeme, aby si rodiče tyto doklady přinesli.
Organizace a průběh zápisu k povinné školní docházce, podmínky pro přijetí :
- Na školní rok 2022/23 zapisujeme děti, které k 31. srpnu 2022 dovrší věk 6ti let.
- Zapisujeme pouze děti se zdravotním postižením a to zejména s tělesným postižením, více vadami a autismem. Přednostně přijímáme děti, které přicházejí z naší mateřské školy po odkladu školní docházky. Při přijímání dětí k základnímu vzdělávání je nutné přihlížet také k prostorovým a personálním podmínkám školy. V případě, že počet zájemců přesahuje prostorové a personální možnosti školy, rozhoduje los. Případné losování proběhne pod dohledem státního notáře.
- Kapacita třídy pro žáky se zdravotním postižením je nejméně 6 a nejvíce 14 žáků, kapacita třídy pro děti s těžkým zdravotním postižením je nejméně 4 a nejvíce 6 žáků. Ředitelka školy musí při sestavování tříd přihlížet k personálním a prostorovým podmínkám školy tak, aby jednala v zájmu každého dítěte.
- Zápis se skládá z části formální a části motivační pokud se zákonný zástupce dostaví s dítětem, pokud se dostaví bez dítěte, skládá se jen z části formální.
- V průběhu formální části zápisu zákonný zástupce dítěte požádá o zápis dítěte k plnění povinné školní docházky. V praxi to znamená, že vyplní žádost. Žádost o přijetí do naší školy musí být doložena doporučením školského poradenského zařízení.
- Pokud není dítě dostatečně tělesně a duševně vyspělé a požádá-li zákonný zástupce při zápisu o odklad povinné školní docházky, odloží ředitelka školy začátek povinné školní docházky o jeden rok. Žádost musí být doložena doporučením školského poradenského zařízení a ještě doporučením odborného lékaře (pediatra) nebo klinického psychologa.
- Pokud nemá žádost o přijetí nebo žádost o odklad řádné náležitosti (doporučující stanoviska), odloží ředitelka školy správní řízení rozhodnutí o přijetí nebo odkladu do doby, než zákonný zástupce ve stanoveném termínu ( stanovuje ředitelka )náležitosti doloží. Pokud tak neučiní, žádost se zamítá.
- Motivační část zápisu je složená z neformálních aktivit tj. z rozhovoru s dítětem a z aktivit, které odpovídají věkové vyzrálosti dítěte, jejichž pomocí pedagog orientačně zjišťuje školní připravenost dítěte. Tato část trvá nejdéle 20 minut. Nejedná se o žádné diagnostické testování.
- Na základě žádosti o přijetí dítěte k povinné školní docházce ředitelka školy rozhoduje ve správním řízení o přijetí dítěte do školy. Na základě žádosti o odklad povinné školní docházky rozhoduje ředitelka o jejím odkladu také ve správním řízení.
- Rozhodnutí o přijetí dítěte oznamujeme zveřejněním seznamu uchazečů pod přiděleným registračním číslem na našich internetových stránkách na úřední desce a v oddílu věnovaném zápisu. Registrační číslo je přiděleno dítěti u zápisu (§ 183 školského zákona). Seznam přijatých dětí je vyvěšen po dobu 15 dnů.
Zákonný zástupce dítěte může být vyzván, aby předložil průkaz totožnosti (§ 36, odst. 5, správního řádu) a rodný list dítěte.
Jak můžete pomoci svým dětem před vstupem do školy:
- Věnujte dítěti soustředěnou pozornost - dávejte mu najevo zájem a při rozhovoru s ním se nezabývejte jinou činností.
- Vyprávějte dítěti a čtěte mu.
- Pokud je to možné, pověřujte dítě drobnými úkoly a pracemi.
- Rozvíjejte poznání z oblasti života lidí, zvířat a rostlin.
- Vybírejte pro dítě vhodné hry a činnosti a sami se do nich zapojujte.
- Upevňujte prostorovou orientaci dítěte, pojmy nahoře, dole, vlevo, vpravo, vpřed, za...
- Trénujte změny denního režimu - ranní vstávání, čas pravidelného ukládání k spánku.
- Vytvářejte sociální situace, kdy se dítě učí jednat s jinými lidmi - základní společenská pravidla, komunikace v neznámém prostředí.